29 Drużyna Harcerska "Pogodni"

Pusco ty moja.

Harcerze indywidualnie szukali informacji na tematy: -Co to są Kurpie? -Dlaczego jesteśmy Kurpie Białe? -Czym charakteryzuje się nasz region? - Fauna i flora naszej Puszczy. i inne. Nawiązanie współpracy z panią L.Kuczyńską i zorganizowanie krótkiego kursu gwary kurpiowskiej. Prezentacja gadek kurpiowskich w czasie konkursu w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz. Zaplanowano współorganizację Jasełek po kurpiowsku oraz części artystycznej na Święto Szkoły /wybrano aktorów i przydzielono role/ Zapoznanie ze zwyczajami ludowymi na Kurpiach w czasie wizyty w Muzeum Kurpiowskim w Ostrołęce/Muzeum Kurpi Zielonych/ .Nauka i wykonanie tradycyjnych kurpiowskich ozdób i dekoracji na Boże Narodzenie, Nowy Rok, Wielkanoc.

Muzeum w Ostrołęce.

Nauka robienia dekoracji bożonarodzeniowej w Muzeum w Ostrołęce 7.12.11.

Zapoznanie z gwarą kurpiowską nastąpiło dzięki nawiązaniu współpracy z panią Lilianną Kuczyńską/polonistką naszej szkoły/ i zorganizowanie dla harcerzy krótkiego kursu gwary kurpiowskiej. Po feriach zimowych prezentacja szkolnej społeczności gadek kurpiowskich i wierszy przetłumaczonych na gwarę kurpiowską odbyła się w lutym 2012r w czasie konkursu w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Maz. Nasi najlepsi gawędziarze Radomska Aleksandra i Mateusz Zalewski /uczestnicy szkolnego konkursu gadek kurpiowskich/ uczestniczyli następnie w maju w Ostrołęce w konkursie "Miejsce urodzenie":. Wszyscy wymienieni otrzymali nagrody: za wyróżnienie w konkursie /miejsc jury nie przyznało/ oraz dodatkowe nagrody za kultywowanie gwary. Zapoznanie ze zwyczajami ludowymi na Kurpiach odbyło się w czasie wizyty 8.12.2012r. w Muzeum Kurpiowskim w Ostrołęce/Muzeum Kurpi Zielonych/ -wspólnie ze szkolnym kołem dziennikarskim. Dzięki współpracy z panią L.Kuczyńską harcerze współorganizowali przedstawienie Jasełek po kurpiowsku oraz część artystyczną i dekoracje na Święto Szkoły 2012 "Powstanie kościuszkowskie na Kurpiach" Święto Szkoły było wspaniałą okazją do pokazania szerszej widowni naszych dokonań . Wystawę pt. "Poznaj swój kraj-Puszcza Biała", prezentację wycinanek kurpiowskich, gwary , pisanek, kwiatów z bibuły oraz różnorakich eksponatów , przedmiotów używanych w domu i zagrodzie na terenie Puszczy Białej obejrzeli wszyscy uczniowie naszej szkoły podstawowej oraz ostrowskie przedszkolaki, którzy zwiedzali wystawę 26.03.2012r. Uczniowie klas 1-4 i przedszkolaki oglądanie wystawy mieli połączone z pogadanką na temat oglądanych eksponatów. Zgodnie z hasłem części artystycznej "CZŁOWIEK KORZENIAMI MUSI TKWIC W OJCZYSTEJ ZIEMI" mamy nadzieję, że osoby zwiedzające wystawę zorientowały się już z jakiej małej ojczyzny się wywodzą. Harcerze indywidualnie wykonali również prezentacje multimedialne o zwierzętach i roślinach Puszczy Białej, typowych potrawach z naszego terenu, historii Puszczy Białej i Kurpi Białych oraz powstał mały słowniczek gwary kurpiowskiej wraz z jej krótką charakterystyką . W pracę przy realizacji akcji "Pusco ty moja" była zaangażowana cała drużyna harcerska oraz rodzice, dziadkowie znajomi harcerzy. Ostrowskie media opisywały nasze działania.

konkurs szkolny gadek kurpiowskich/luty 2012/

przedszkolaki zwiedzają naszą wystawę na Święto Szkoły 23.03.2012

uczniowie kl.5b

nasze dziełko - słowniczek gwary kurpiowskiej