277 Poznańska Drużyna Harcerska "QUENDI" im. Adama Wodziczki

Formy ochrony przyrody

W miesiącu marcu zastępowi przeprowadzili zbiórkę na temat form ochrony przyrody w Polsce. Zatem cała drużyna wie dokładnie np. ile mamy Parków Narodowych w Polsce i gdzie one są. Wszyscy też wiedzą ile i jakie mamy Parki w Wielkopolsce i jaki jest ich symbol. Na zbiórce drużyny podsumowaliśmy swoje wiadomości i dowiedzieliśmy się min. co to jest korytarz ekologiczny. Graliśmy także w grę planszową z pytaniami, zagadkami i rebusami na temat form ochrony. Na każdy biwak, rajd czy wyjście drużyny przygotowywaliśmy się również pod kontem występowania formach ochrony przyrody. Od początku roku harcerskiego, zbieraliśmy informacje na temat rezerwatów, pomników przyrody, parków krajobrazowych itp., w odwiedzanej przez nas okolicy. I tak na przykład na biwaku we Wrześni podczas gry jednym z zadań było odnalezienie pomnika przyrody. Udało się nam znaleźć aż trzy: głaz i drzewo w parku miejskim oraz dąb w środku miasta. Podczas rajdu marzannianego w Zaniemyślu zwróciliśmy uwagę pozostałych harcerzy z hufca na problemy ochrony przyrody (zbieraliśmy odpady wzdłuż brzegu jeziora) i razem odwiedziliśmy jeden z najładniejszych pomników przyrody jakie widzieliśmy czyli aleje gradów.