177 Poznańska Drużyna Harcerska "Baszta" im. Stefana Czarnieckiego

Gwara Poznańska

Akcję Gwara Poznańska rozpoczęliśmy realizować w styczniu 2012 roku. Pierwsze spotkanie związane z tym tematem odbyło się 25 stycznia. Podczas zbiórki drużyny harcerze tworzyli słownik Gwary Poznańskiej, wykorzystując do tego kilkadziesiąt podpisanych rekwizytów, które znajdowały się w harcówce. Temat Gwary poruszyliśmy także podczas Biwaku Zimowego, który odbył się w dniach 10-12 lutego 2012. Odbył się blok zajęć składający się z trzech części. Jedna z nich dotyczyła bardzo ogólnych informacji (czym jest gwara, jakie mamy gwary w Polsce itp.), traktowała także o poznańskim symbolu gwary - Starym Marychu, a druga to były specjalnie przygotowane gry towarzyskie (np. Tabu), zawierające w sobie oczywiście tematykę tej sfery Roku Regionów. Ostatnia, trzecia część to była prezentacja wyników pracy nad zadaniem międzyzbiórkowym. Każdy zastęp przygotował na podstawie \\\"Blubrów Starego Marycha\\\" Juliusza Kubla krótką scenkę lub skecz, które prezentowano podczas wieczornego świeczniska. Ostatnia część spotkań związanych z gwarą odbyła się 09 marca. Przyjechał do nas na zbiórkę pan Waldemar Wierzba - właściciel Wydawnictwa Albus, specjalizującego się w wydawaniu tzw. posnanian. Przygotował dla nas specjalne warsztaty związane z gwarę, pokazał różne książki, które wydaje jego firma. A co najważniejsze, pan Waldemar mówił używając gwary poznańskiej, co bardzo się wszystkim spodobało! W czasie realizacji Kroku 1 tej sfery Roku Regionów harcerze z pewnością odkryli, iż gwara jest codziennie obecna w naszym życiu. Wiele razy się dziwili, gdy okazywało się, że słowo używane przez nich na co dzień ma pochodzenie gwarowe.

Memo gwarowe

Zajęcia podczas biwaku zimowego.

Pan Waldemar Wierzba

Nasz gość, specjalista od Gwary Poznańskiej, właściciel Wydawnictwa Albus.

Zbiórka z panem Wierzbą

Każda grupa miała za zadanie przedstawić człowieka, używając gwarowych słówek.

Zbiórka z panem Wierzbą

Pan Waldemar czytał też nam swoje wiersze napisane gwarą poznańską.

Początkowo zastanawialiśmy się nad zorganizowaniem konkursu znajomości gwary poznańskiej dla mieszkańców osiedla, we współpracy z osiedlową biblioteką. Jednak po biwaku zimowym, i sukcesie Memo z naszą gwarą, zdecydowaliśmy się przygotować podobne zestawy dla kilku instytucji. Trochę wody w Warcie upłynęło, ale w końcu w wakacje wyprodukowaliśmy 3 zestawy, które niezwłocznie po rozpoczęciu roku szkolnego planujemy przekazać świetlicy Zespołu Szkół Zakonu Pijarów (szkoła, przy której funkcjonuje drużyna), Pracowni Turystycznej i Pracowni Gier 100-likowych w Młodzieżowym Domu Kultury nr 1 w Poznaniu oraz trzecią kopię do oazy z naszej parafii (Miłosierdzia Bożego), w której jedną z animatorek jest nasza harcerka. Efekty naszej pracy można podziwiać na zdjęciach. Jeżeli instytucje, którym przekażemy grę, będą z niej korzystać to ma ona szansę dotrzeć do ok. 100-200 dzieci i przyczynić się do popularyzacji naszej gwary. W drużynie zostanie 4 kopia - ta, która powstała na biwak zimowy.

40 kart do gry w MEMO

20 par słówek gwarowych

Przygotowaliśmy 3 komplety

Nie zapomnieliśmy o "obrandowaniu" opakowań.

Zestawy wkrótce trafią do zaprzyjaźnionych instytucji