12 Grunwaldzka Drużyna Harcerska "Bastion"

Regionalny język

Razem z akcją Roku Regionów, wykonywaliśmy zadanie "Zwinięty w trąbkę? Rzecz o języku polskim" ze zbioru zadań grunwaldzkich wymaganych do zdobycia kolejnego Tytułu Drużyny Grunwaldzkiej. Na zbiórce gościliśmy Polonistkę ze Zgorzelca - p. Annę Kostrzewę która przygotowała wykład o językach łużyckich (zarówno tych polskich, jak i tych niemieckich i czeskich). Po każdym omówionym języku przygotowała dla nas zadania, by choć te najważniejsze informacje pozostały w naszych głowach po zbiórce :) Pani Anna dodatkowo przygotowała przekrój języków i dialektów z całej Polski, byśmy mogli sobie uświadomić, że samą mową już można identyfikować się z miejscem, gdzie się wychowywaliśmy. Dodatkowym atutem tej zbiórki było pozyskanie sojusznika drużyny w polonistce, której bardzo spodobało się harcerstwo. Harcerzom bardzo przypadła do gustu zabawa w "korektorów", którzy musieli wyłapywać błędy językowe, które wielu z nas popełnia na codzień. Na koniec zbiórki w kręgu postanowiliśmy starać się nie popełniać błędów językowych w przyszłości.

Gość

p. Anna Kostrzewa

Nasze zaciekawienie wykładem gościa.