122 Drużyna Harcerska "Kormorany" im. Szarych Szeregów

Życie przy rzece Promnik

1 KROK AKCJI I- Życie przy rzece Promnik Celem tej akcji było uzyskanie informacji o źródłach i biegu rzeki Promnik, płynącej przez naszą miejscowość, zbadanie jak żyli i pracowali mieszkańcy okolic nad rzeką Promnik, jak korzystali i obecnie korzystają z dóbr rzeki. Zapoznaliśmy się również z usytuowaniem młynów i wiatraków w naszej najbliższej okolicy. Odwiedziliśmy młyn Żabczyńskich, który nadal działa w naszym mieście. Analizując mapę naszych okolic odkryliśmy źródła Promnika koło wsi Podwierzbie na Wysoczyźnie Żelechowskiej i jego ujście do Wisły w Rudzie Tarnowskiej. Ma bardzo duży spadek wody, więc nikogo nie dziwi, że przy tej rzece stawiano od wieków wiele młynów. Jazy przy młynach regulowały bieg rzeki, stosownie do potrzeb człowieka. Jednak zdarzało się, że przyroda pokazywała swoja siłę i podczas powodzi niszczyła budowle młyńskie, jak w młynach w Lewikowie czy Woli Łaskarzewskiej. O historii i dniu dzisiejszym młynów najwięcej dowiedzieliśmy się podczas naszej wyprawy do Młyna Zbożowego Żabczyńscy K.W.S. znajdującego się w Łaskarzewie przy ulicy Młyńskiej 7. W rozmowie z właścicielami młyna uzyskaliśmy informacje jakie były losy młyna i młynarzy, otrzymaliśmy ciekawe materiały o młynach w okolicy. W swoim penetrowaniu miejsc korzystaliśmy z publikacji, udostępnionej nam przez panią Żabczyńską- Młynarstwo w powiecie garwolińskim do końca XX wieku- autorstwa Piotra Czepasa, wydanej przez Starostwo Powiatowe w Garwolinie. Z tej publikacji czerpaliśmy w opisie tekstowym, który zamieściliśmy w meldunku. Obejrzeliśmy młyn w Woli Łaskarzewskiej, który jest w dobrym stanie choć od dziesięciu lat nieczynny. Właściciel już nie żyje. Zafascynowała nas architektura tego młyna i urządzenia, które pozostały wewnątrz. Z bijącym sercem czytaliśmy wyryte w kamieniu nazwisko budowniczego i pierwszego właściciela oraz datę 1927! W Wanatach zobaczyliśmy progi żelbetowe na Promniku i kamienne fundamenty po młynie. Pomilczeliśmy nad losem rodziny młynarza i innych mieszkańców Wanat zamordowanych w czasie wojny przez hitlerowców. W Lewikowie zachowała się do naszych czasów część mieszkalna młyna, choć w bardzo złym stanie. Po części gospodarczej i urządzeniach młyńskich właściwie nie pozostało śladu, wszystko zarasta krzakami. Staw młyński wciąż robi wrażenie. Obok jest gospodarstwo agroturystyczne, miejsce urokliwe. W rozmowach ze starszymi osobami z naszych rodzin dowiedzieliśmy się, że pamiętają jeszcze wiatrak stojący na wzgórzu niedaleko młyna w Łaskarzewie, po drugiej stronie rzeki. Stał on jeszcze na początku lat 80-tych, choć już nie pracował. Więcej informacji o wiatrakach zaczerpnęliśmy ze wspomnianej książki Piotra Czepasa. Dla wielu osób rzeka Promnik i jej brzegi to miejsca rekreacji i letniego wypoczynku. Wiemy, że rzeką Promnik odbywają się spływy kajakowe. Obejrzeliśmy filmik kilku amatorów pływania kajakami zimą i pokonywania progów rzecznych i jazów na Promniku. Lubią też naszą rzekę młodzi wędkarze, którzy chętnie łowią w stawie koło młyna w Łaskarzewie. O zarybianie i czystość tego stawu dbają panowie z Koła Wędkarskiego. Zdobywając wiadomości o naszej rzece i fotografując ją, przekonaliśmy się o tym jak jest ona potrzebna naszemu środowisku i jak jest ładna, kiedy meandruje i szumi na progach. Obawiamy się tylko o jej czystość, bo zauważyliśmy dużo nielegalnych wysypisk śmieci przy brzegu Promnika.

Młyn w Łaskarzewie

Harcerze w biurze młyna Żabczyńskich w Łaskarzewie

Młyn w Łaskarzewie z zewnątrz

Harcerze przy młynie i silosie w Łaskarzewie

Młyn w Lewikowie

Część mieszkalna młyna. Obecnie opuszczona.

Lewików- młyn

Pozostałości po części gospodarczej młyna w Lewikowie

Wanaty

Pozostałości młyna w Wanatach